Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi vulvanın, vajenin, serviksin belli hastalıklarının tanısı amacıyla mikroskopla büyüteç altında incelenmesi ve bazı testler eşliğinde biyopsi alınmasını içeren bir işlem grubudur. Özellikle smear ve rahim ağzı kanseri taraması yapılmış hastalarda kanser öncesi riskli lezyonlar çıktığında kolposkopiyle rahim ağzındaki lezyonların daha yakından incelenmesi ve smearde saptanmış bozuklukların daha çok derinliklerinin saptanması buna yönelikte hangi tedavilerin yapılacağının planlanması için smear sonrası aşamada yaptığımız bir yöntem.

Kolposkopi İşlemiyle Nasıl İnceleme Yapılır?

Bir büyüteç altında serviks, rahim ağzı ve vajeni inceliyoruz. O bölgedeki lezyonları değerlendiriyoruz ve belli başlı boyalar uyguluyoruz. Bu boyalardan en çok kullandığımız iyotlu boyalardır. Servikste smear bozukluğunun olduğu bölgeler iyotla birlikte renk değişikliğine uğrar. Bu renk değişikliğine uğramış bölgelerden biyopsiler alarak öncelikle bu smear bozukluğunun tipini ve derinliğini anlamaya çalışıyoruz. Ayrıca serviksin yani rahim ağzının başladığı ve vajeninde devam ettiği bölgedeki sınır hattını (hastalıkların birçoğu bu bölgede oluşuyor) incelemek kolposkopiyle mümkün.

Kolposkopi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kolay bir işlemdir. Yaklaşık 4-5 dk. sürüyor. Eğer hastanın özel bir endişesi yoksa anestezi almasına gerek yok ama işlem sırasında endişe duyacak, kıpırdayacak ya da korkacak hastalar için hafif bir uyutma işlemi yaptığımız da oluyor. Herhangi bir ağrı sızı hissetmeden yapmamız ve bitirmemiz mümkün. Dolayısıyla smear bozukluğu olmuş insanlarda tiplerine göre değişmekle birlikte kolposkopi önerdiğimiz bir tanı yöntemidir.