Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırma önemli bir problem. Ömrü kısaltan ya da ömrün sonlanmasına sebep olan bir problem değil fakat kadınların sosyal hayatını, konforlarını, toplumla iç içe olmalarını çok etkileyen, hayat kalitelerini düşüren bir problem. Özellikle bizim gibi doğum oranının yüksek olduğu ülkelerde belli yaşlardan itibaren idrar kaçırma maalesef sıkça görülüyor. İdrar kaçırmanın 3 tane tipi olmakla birlikte doğumlara bağlı olanlar Stres İnkontinans adı altında inceleniyor. Bu doğumlar sonrasında doğum kanallarındaki sarkma, esneme ve kuvvet kayıplarına bağlı öksürüp, hapşırıldığında, güldüğünde, kahkaha attığında, merdiven çıktığında ya da herhangi bir hareket yaptığında idrar kaçırmayla karakterize ve bu durum kadınların sosyal hayata katılımını çok etkileyebiliyor.

Doğum Yapanlarda İdrar Kaçırma

Doğum yapanlarda idrar kaçırmayı engelleyen mekanizmada bir bozulma meydana gelebiliyor. Çünkü doğum kanallarında bir sarkma oluşuyor. Doğum kanalındaki sarkmalar daha sonrasında öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda, güldüğünüzde, kahkaha attığınızda ya da ani hareketler yaptığınızda karın içi basıncınızı arttırdığınız anlarda idrar kaçırmanıza sebep oluyor. Bu aslında idrar yollarını askıya aldığımız 1 cm’lik delikten yaptığımız ve iyileşmesi son derece kolay olan bir müdahaleyle geçirmek ve engellemek mümkün. Bunun için kadın doğum uzmanınızla bu şikayetinizi paylaşmayı unutmayınız.

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma aslında tedavisi son derece basit ve kısa bir müdahale ve bazen de ilaç tedavileri ile bu konuda fayda görülebiliyor. Dolayısıyla idrar kaçıran kadınlar bu konuları kendi aralarında konuşuyorlar ve bunun tedavisinin bu kadar kolay ve rahat olabileceği ile ilgili bilgi sahibi olmadıklarını görüyoruz. Dolayısıyla bu kadar zannedildiği gibi korkulacak ya da hayatı engelleyecek bir durum değil. Böyle bir durumda bir kadın doğum uzmanına başvurmak çözüm bulmada ilk adım olacaktır.