Gebelikte Tansiyon Problemleri

Gebelikte tansiyon problemleri kadın doğum doktorlarının hem çekindiği hem çok önem verdiği gebelikteki en tehlikeli durumlardan ikisi olan preeklampsi ve eklampsiyi içine alan geniş bir grup bozukluktur. Anne ve bebek kayıplarında preeklampsi ve eklampsi kanamayla birlikte ilk 2 sırayı tutan önemli ve tehlikeli bir sağlık problemidir. Gebelikte tansiyon bozukluklarını değerlendirdiğimiz zaman önceden hipertansiyon problemi olan bir hastanın gebe kalması ya da gebelikte hipertansiyon geliştirmesi bir de preeklampsi ve eklampsi dediğimiz ayrıca özel bir grubu içeren farklı farklı durumlar söz konusu.

Preeklampsi ve Eklampsi Nedir?

Preeklampsi ve eklampsi sadece tansiyon yükselmesi değil aynı zamanda böbrekten protein atılımı ve böbrek hasarı ile karakterize ve idrarda protein oluştuğu zaman hipertansif bir gebenin tansiyonu yüksek bir gebenin idrarında da protein oluşmasıyla birlikte tanısını koyduğumuz tıbbi bir durum. Maalesef preeklampsi oluştuktan sonra tek yol daha ileriye doğru ilerlemesi ve daha ciddileşmesi. Dolayısıyla preeklampsi oluştuktan sonra kadın doğum doktorlarının bunu geçirmek gibi bir stratejileri yoktur. Çünkü preeklampsinin tek tedavisi doğum yapmaktır. Fakat hastalar her zaman doğurtabileceğimiz haftalarda bu hastalığa yakalanmıyorlar. Bazen çok erken haftalarda bazen daha tehlikeli zamanlarda yakalanabiliyorlar. Böyle durumlarda da bebeğin en doğru zamanda doğurtulması, annenin riskinin minimuma indirilmesi, yine bebeğin beslenememesi ve anne karnında kaybı riskin en aza indirilmesi için doğru zamanda doğurtulması önemlidir. Böyle durumlarda takip ettiğimiz ve doğru zaman için beklemek zorunda kaldığımız durumlar oluyor.

Eklampsi Nedir?

Eklampsi preeklampsinin özel bir formu. Bu preeklampsi tablosuna eşlik eden epilepsi tarzı nöbetler olmasıyla karakterize son derece tıbben acil bir durumdur. Artık eklampsi aşamasına geldiğimizde çoktan gecikmiş oluyoruz. Bir eklampsi hastasında beklemek gibi bir kriterimiz yoktur. Çünkü artık anne için ileri derecede tehlikeli olduğu seviyelere gelmiş durumdayız. Dolayısıyla preeklampsi ve eklampsi sık gelişmemekle birlikte geliştikleri zaman anne ve bebeğin geleceklerini etkileyen, kadın doğumcuların endişe ettikleri ve önem verdikleri bir tıbbi tablodur.

Preeklampsiye Karşı Anne Adayının Yapması Gerekenler

Gebelikte tansiyon takipleri ve tansiyon yükselmeleri preeklampsileri oluşmadan yakalamak için bize fayda veriyor. Bir de tabi bazı renkli ultrason bulguları yine preeklampsilerde bize uyarıcı olabiliyor. Öncelikle her anne adayının tansiyonlarını takip etmesi en azından bilmesi dönem dönem ölçmesi bu hastalıktan zarar görmemenin ilk kuralı diyebiliriz.