Gebelik şekeri nedir?

Gebelik şekeri, gebelik süresince başlayan ve genelde doğum sonrası düzelen şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı ise vücudunuzun şekeri kullanma becerisinde azalma ile karakterizedir. Gebelik şekeri size ve bebeğinize zarar verebilir.

Gebelik şekeri olursam ileride şeker hastası olacağım anlamına mı gelir?

Gebelik şekeri olan hastalar genellik doğumdan kısa süre sonra düzelirler fakat gebelik şekeri olan hastaların ileri ki yıllarda şeker hastası olma riskleri diğer insanlardan yüksektir.

Gebelik şekeri ne gibi şikayetler yapabilir?

Gebelik şekeri genellikle herhangi bir şikâyete sebep olmaz.

Gebelik şekeri için risk faktörleri nelerdir?

25 yaş üstü gebeler, aile de şeker hastalığı öyküsü, vücut/kitle indeksi 30 ve üzerinde olan kilolu hastalar, önceki gebeliğinde gebelik şekeri geçirenler, 4 kilo üzerinde doğum yapan hastalar, daha önce ölü doğum yapanlar Gebelik şekeri açısından daha yüksek risk taşırlar.

Gebelik şekeri ne gibi problemler yaratabilir?

Yüksek doğum ağırlıklı bebeklere neden olabilir. Erken doğum oranlarında artışa sebep olabildiği gibi bebeğin irileşmesi nedeniyle vaktinden önce doğurtulmaları gerekebilir. Her iki durumda da bebek de akciğer ve solunum problemleri oluşabilir. Yen, doğan bebeklerde hipoglisemi (kan şekeri düşmesi) oluşabilir. Gebelik hipertansiyonu (pre-eklampsi) oluşabilir. Gebelik şekeri olan hastalar ileri yaşlarda artmış şeker hastalığı riskine sahiptirler.

Gebelik şekeri oluşmaması için ne gibi önlemler alabilirim?

Sağlıklı beslenmeye özen göstermek önemlidir. Karbonhidrat ve şekerlerimizi tam tahıllı ürünlerden almaya çalışmak faydalı olacaktır. Fiziksel aktiviteyi arttırmak ve düzenli spor yapmak gebelik şekerinin oluşmasını engelleyebilir. Gebelik öncesinde fazla kilolarımızdan kurtulmak gebelik sırasında şeker hastalığı oluşma riskini azaltacaktır.

Gebelik şekeri oluşursa nasıl tedavi edilir?

Öncelikle diyabet hastalarına özel bir diyet başlanması ve buna katı bir şekilde uyulması gerekmektedir. Fiziksel aktivite artışı gebelere uygun sporların arttırılması şeker kontrolüne faydalıdır. Doktorunuzun gerek gördüğü sıklıkta kan şekeri takipleri yapılması gerekecektir. Bu önlemler ile şeker seviyeleri düzeltilemezse insülin tedavisi başlanması gerekecektir.