BEBEĞİNİZ BİR MUZ KADAR OLDU

21. Haftaya geldiniz. Artık biraz bebek isimleri düşünmek için uygun zaman gibi duruyor.

21. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE?

Bebeğiniz bir muz kadar oldu. Yaklaşık olarak 27 cm boyunda ve 360 gram ağırlıkta. Artık bebek hareketlerini git gide daha fazla hissediyorsunuz.

21. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBELİĞİM VAR?

Şu an 4 ay 3 haftalık gebe oldunuz.

21. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM?

21. haftada yaşayabileceğiniz bulgular son 3 ayın ana problemlerine de ışık tutuyor olacaklar.

Ateş basmaları ve sindirim problemleri. Özellikle baharatlı veya yağlı yemeklerden uzak durmaya çalışmalısınız.
Braxton Hicks kasılmaları. Bunlara yalancı doğum ağrıları da diyoruz. Rahminizde düzensiz, pozisyon değişiklikleri ile kaybolan kasılmalar. Bu son derece normal bir durumdur. Korkmayınız.
Memeden süt gelmesi. Bu üç ayın sonunda süt bezleriniz tamamen gelişmiş olacak. Bu sebeple bazı annelerde süt sızması son derece normal bir durumdur.
Kuru cilt ve ciltte kaşınmalar. Genişleyen karın ve meme deriniz daha da fazla kaşınmaya başlayabilir. Zaten bir dönemdir nemlendirici kremler kullanıyor olmalısınız.
Ciltte çatlaklar. Özellikle karın cildi çevresinde çatlaklar oluşabilir.

21. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğiniz sindirim sistemini dış dünyaya hazırlıyor. Mekonyum denilen siyah renkli ilk dışkı oluşmaya başladı. Belki henüz düşünmeye başlamadınız ama torun hazırlıkları aslında başladı bile. Bebeğiniz bir kız ise ömür boyu kullanacağı yumurtaları şimdiden hazır. Bebeğiniz erkek ise testisleri oluştu fakat henüz halen karnında fakat önümüzdeki haftalarda aşağı inecekler.