Image
Mecburi Hizmet görevimi Yozgat Şehri Doğum evi ve Sarıkaya Devlet Hastanesinde tamamladım. Sonrasında ise 9 yıl boyunca Mudanya Devlet Hastanesi/Bursa ‘ da çalıştıktan sonra Eylül 2018 tarihinden beri Medical Park Hastanesi'nde çalıştım. 2020'den itibaren Arnavutköy'deki Lilyum Tıp Merkezi'nde çalışmaktayım.
RANDEVU AL
Takip Edebilirsiniz

BEBEĞİNİZ BİR ÇİN LAHANASI KADAR OLDU...

Çalışan anneler için doğum iznine ayrılma ya da çalışmaya devam edip izninizin bir kısmını doğum sonrasına aktarma kararını verme zamanı geldi. Her iki durum içinde doktorunuzdan bir rapor almanız gerekecektir.

32. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE?

Bebeğiniz bir çin lahanası boyutuna ulaştı. Yaklaşık olarak 42 cm boyunda ve 1700 gram ağırlığında.

32. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBEYİM?

Artık 7 aylık gebe oldunuz.

32. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM?

Eski haftaların şikayetleri devam ediyor. Meme başlarında koyulaşma ve süt gelmesinde artış belki diğerlerinden sıyrılabilir.

32. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK?

Bebeğiniz muhtemelen başı aşağıda normal doğum pozisyonuna geçti yada kısa sürede geçecek .

BEBEĞİNİZ BİR SU KABAĞI KADAR OLDU...

Artık bebeğinizin hareketlerinden kişiliği ile ilgili bilgiler edinmek mümkündür. Tekmelerine göre kibar bir dansçı ya da bir savaşçı olduğunu belli edebilir. Bu haftadan itibaren bir acil durum çantasını hazır tutmak mantıklı olacaktır. Hastaneye gittiğinizde götürmeniz gereken şeyleri bir çantaya toplayın ve kolayca alınacak bir yerde saklayınız. Ayrıca emzirme ve bebek bakımı konusunda araştırmalar yapmaya başlamanız uygun olacaktır.

29. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE?

Bebeğiniz bir su kabağı boyutuna geldi. Yaklaşık olarak 38.5 cm boyunda ve 1100 gram ağırlıkta. İnanmak zor ama doğana kadar ağırlığı 3 kat daha artacak.

29. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBEYİM?

6 ay ve bir haftalık gebe oldunuz.

29. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM?

Baş ağrıları şikayetleriniz devam ediyor olabilir. Gitgide güzel bir gece uykusu çekmek zorlaşıyor. Düzenli ve azar azar yemek yemeğe özen gösterin. Bacak krampları ve kalça ağrıları normal bulgulardır. Eklemleriniz doğuma hazırlanmak için git gide yumuşuyor. Artan yükle beraber ağrılarınız artacaktır. Yine kabızlık , hemoroidler ve sık idrara çıkma şikayetleri doğuma kadar devam edecekler.

29. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK?

Bebeğinizin yer problemleri başlıyor. Artık daha güçlü tekmeler ve hareketler hissediyor olacaksınız. Bazen ritmik bir hareket fark edebilirsiniz. Bebeğiniz hıçkırıyor olacaktır.

BEBEĞİNİZ BİR KABAK KADAR OLDU?

Gebeliğin 9 aylık süresi sadece beşik, puset, bez, doktor seçimi değil bir çocuğun sorumluluğunu almak içinde hazırlanmanız gereken süredir. Bu konuları ihmal etmemeye özen gösterin.

26. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE?

Bebeğiniz bir kabak kadar oldu. Yaklaşık olarak 35.5 cm boyunda ve 771 gram ağırlığında.

26. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBEYİM?

26. Haftada 5.5 aylık gebe oldunuz.

26. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM?

Uyku problemleri, baş ağrıları, unutkanlık, yalancı doğum sancılarına hafif bir ödem eklenebilir. Ödem az olduğu müddetçe normaldir. Ödem fazla ise yada aniden ortaya çıkıyorsa doktorunuza haber veriniz.

26. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK?

Bebeğiniz amniyon mayii ile yutkunma ve nefes alma antrenmanlarını arttırıyor. Yakın bir zamanda gözlerini açabilecek. Kirpikleri oluşuyor.

BEBEĞİNİZ BİR HİNDİSTAN CEVİZİ BOYUTUNA ULAŞTI...

Kendinizi git gide daha dalgın ve unutkan bulabilirsiniz. Sonuçta kafanızın bu kadar dolu olduğu bir dönem daha yaşamadınız.

31. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE?

Bebeğiniz bir hindistan cevizi boyutuna ulaştı. Yaklaşık olarak 41 cm boyunda ve 1450 gram ağırlığında.

31. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBEYİM?

Artık 6 buçuk aylık gebe oldunuz.

31. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM?

Bu haftalardan itibaren son dönemdeki şikayetlerinizi yaşamaya devam edeceksiniz. Kimisi azalacak kimisi artacak ama liste de pek değişiklik olmayacak.

31. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK?

Bebeğinizin 5 duyusu da artık çalışıyor. Gözleri gelişmeye devam ediyor. İris artık ışığa tepki verebilecek seviyeye geldi.

BEBEĞİNİZ BİR MARUL BOYUTUNA ULAŞTI...

Tebrikler... 3. ve son 3 aya girdiniz. Bu aydan itibaren uyumakta zorluk yaşamaya başlayabilirsiniz. Kitap okuyun, rahatlatıcı müzikler dinleyin ve uyumayı deneyin.

28. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE?

Bebeğiniz bir marul boyutuna ulaştı. Yaklaşık olarak 38 cm boyunda ve 990 gram ağırlığında.

Bebeğiniz git gide gelişen akciğerleri ile nefes alıp verme antrenmanları yapıyor. Ölçülebilir beyin aktiviteleri göstermeye başladı.

28. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBEYİM?

Artık 6 aylık gebe oldunuz ve son 3 ayınız kaldı.

28. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM?

Uykusuzluk probleminiz artarak devam edebilir. Sırt ve bel ağrılarınız için hafif yürüyüşler ve egzersizler iyi gelebilir. Yalancı doğum sancıları, nefes darlığı ve memelerden süt sızması gibi şikayetler devam ediyorlar.

28. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK?

Bebeğinizin akciğer gelişimi devam ediyor. Yağ dokusu artışı hızla devam ediyor ve cildi daha pürüzsüz hale geldi.

BEBEĞİNİZ BİR SAKIZ KABAĞI KADAR OLDU?

Artık 25 haftalık gebe olduğunuza göre bebeğinizi bir süre sonra doğurmanız gerekeceği fikri içinize yerleşmiş olmalı. Bu fikir bir miktar korku yaratması son derece normaldir.

25. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE?

Bebeğiniz bir sakız kabağı kadar oldu. Yaklaşık olarak 35 cm boyunda ve 680 gram ağırlıkta.

25. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM?

Gece uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Gebelik stresi, hormonlar, büyüyen karnınız buna sebep olabilir. Sık idrar çıkma ve ilerleyen dönemde idrar kaçırmalarınız olabilir. Ekstra içtiğiniz suyu gündüz vakitlerinde içerseniz sıklaşan idrara çıkma alışkanlığınızın uykunuzu bölmesi ihtimalini azaltmış olursunuz. Kabızlık şikayetiniz devam ediyor olabilir. Yalancı doğum sancıları olmaya devam edecek. Artık yavaş yavaş hemoroidleriniz oluşmaya başlama zamanları malesef geldi. Kabızlık bu durumu hem hızlandıran hem de ciddiyetini arttıran bir durum. Ayrıca karnınız büyüdükçe şiddetlenecek şekilde artık reflüleriniz başlayabilir. Reflü durumunu doktorunuza bildirmeyi unutmayın.

25. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK?

Bebeğinizin denge duygusu gelişmeye başladı. Artık yavaş yavaş yukarı ve aşağıyı hissetmeye başlayacak. Daha çok saç ve yağ dokusu oluşturmaya devam ediyor.

BEBEĞİNİZ BİR ANANAS KADAR OLDU...

30 haftaya ulaşmayı başardınız. Çalışan anneler için doğum izni vakti yaklaşıyor.

30. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE?

Bebeğiniz bir ananas boyutuna ulaştı. Yaklaşık olarak 40 cm boyunda ve 1300 gram ağırlığında.

30. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM?

Reflü, nefes darlığı, uyku zorluğu, şişmeler pek çok şikayetten hızlıca söylenebilecek olanlar.

30. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK?

Artık yeni oluşabilecek pek az şeyimiz kaldı. Akciğer ve beyin gelişimi devam ediyor.

BEBEĞİNİZ BİR KARNABAHAR BÜYÜKLÜĞÜNE ULAŞTI...

Hazırlanın. İkinci 3 aya elveda demek üzeresiniz. 3. ve son 3 ayda isteyerek veya istemeyerek bol bol idrar yapmaya hazırlanın.

27. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE?

Bebeğiniz bir karnabahar büyüklüğüne ulaştı. Yaklaşık olarak 37 cm boyunda ve 860 gram ağırlığında.

27. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM?

Bacak ağrıları ve kramplar devam ediyor. Kramplar hayat kalitenizi düşürüyorsa doktoruna bilgi veriniz. Kabızlık şikayetiniz devam ediyor olabilir ve buna bağlı olarak değişen şiddetlerde hemoroid geliştirmiş olabilirsiniz. Öksürük, hapşırma gibi nedenlerle idrar kaçırma problemleriniz başlayabilir.

BEBEĞİNİZ MISIR KOÇANI KADAR OLDU...

Haftalar geçmeye devam ediyor. Siz biraz daha yorgunsunuz ama diğer herkesin heyecanı git gide artıyor. Dayanmaya devam…

24. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE?

Bebeğiniz mısır koçanı büyüklüğüne ulaştı. Yaklaşık olarak 30 cm boyunda ve 590 gram ağırlığında.

24. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM?

Ayaklarda şişmeler, sırt ağrıları, karın cildinde kaşıntı ve çatlaklar, bacak krampları gibi şikayetleriniz devam ediyor.

24. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK?

Bebeğiniz cildi kalınlaşıyor ve üzerinde oluşan kılcal damarlar nedeni ile pembemsi rengini almaya başladı. 24. hafta şeker yüklemesi testinin yapılacağı haftanız.

Page 1 of 4

Kadın Doğum Uzmanı Arnavutköy
Adres

Yeşilkent, 2011. Sk. No:25, 34515 ESENYURT/İSTANBUL
Esenyurt Reyap Hastanesi
 

Randevu Al

Telefon
0530 873 71 51

Esenyurt Reyap Hastanesi
0850 473 77 77

Sosyal Medya