Image
Mecburi Hizmet görevimi Yozgat Şehri Doğum evi ve Sarıkaya Devlet Hastanesinde tamamladım. Sonrasında ise 9 yıl boyunca Mudanya Devlet Hastanesi/Bursa ‘ da çalıştıktan sonra Eylül 2018 tarihinden beri Medical Park Hastanesi'nde çalıştım. 2020'den itibaren Arnavutköy'deki Lilyum Tıp Merkezi'nde çalışmaktayım.
RANDEVU AL
Takip Edebilirsiniz

Alt Kategoriler

Yüksek riskli gebelikler deneyimli bir tıbbi ekip dışında donanımlı bir merkeze de gereksinim duyulan anne, bebek veya her ikisi için hayati yada kalıcı hasar içerebilecek tıbbi durumlardır. Erişkin ve Yenidoğan Yoğun bakım hizmetleri önem arz eder.

  • Gebelik ve hipertansiyon, preeklampsi
  • Büyüme gerilikleri
  • Gestasyonel DM (Gebelik şekeri)
  • Plasenta (bebek eşi) yerleşim anormallikleri
  • Bebekte organ veya sistem anormallikleri
  • Erken doğum eylemi ve erken doğum riski
  • Amniyon mayii eksikliği veya fazlalıkları

Gebe kalmayı planlayan çiftler; daha önce gebelik kaybı, ailede genetik problem, erken doğum, dış gebelik, molar gebelik, tekrarlayan düşükler gibi durumlarda gebelik öncesinde hekiminizden danışmanlık hizmeti almayı unutmayınız.

Anne adayları gebelik planlanması ile birlikte günde 400 mcg folik asit almayı unutmamalı!

Hastalar şeker yüklemesi öncesi gece 24:00’den sonra bir şey yememeli, test öncesi 3 gün boyunca en az 150 gram glukoz içerecek şekilde beslenmeli (normal yemek yeme alışkanlığınız yeterli olacaktır), test boyunca fiziksel aktivite yapmamalı ve sigara içmemelidir.

Şeker Yükleme Testi Referans Değerleri

50 Gram

Açlık Kan Şekeri 95 ve üzeri
1. saat değeri 140-199 arasında ise 100 gram yükleme testi yaptırmak gereklidir.
1. saat değeri 200 ve üzerinde ise direkt gebelik şekeri tanısı konur.

75 Gram

Açlık Kan Şekeri 95 ve üzeri
1. saat değeri 180 ve üzeri
2. saat değeri 153 ve üzeri ise
Gebelik Şekeri tanısı konur.

100 Gram

Açlık Kan Şekeri 95 ve üzeri
1. saat değeri 180 ve üzeri
2. saat değeri 155 ve üzeri
3. saat değeri 140 ve üzeri anormal sonuçlardır.
Ölçülen 4 değerden 1'i normalin üzerinde ise glukoz intoleransı adı verilir.
Ölçülen 4 değerden 2 veya daha fazla değer yüksek ise gebelik şekeri tanısı konur.

Ağrısız doğumlar aslında doğumun açılma evresi 4-5 cm’lik bir noktaya gelmesinden sonra doğumun 2. aşaması olan ağrılı kısımların şiddetlendiği zamanlarda hastanın ağrılarını azaltmak ya da tamamen kesmemize yarayan bir yöntem. #Ağrısızdoğum diye geçiyor fakat bazen hastalar hafif bir ağrı hissedebilirler bazen de hissetmeyebilirler. Bunun avantajları doğumun zor olan 2. kısmının ağrıların şiddetlendiği ve bebeğin çıkışına kadar olan kısımda hastanın konforunu çok arttırıyor. Dolayısıyla normal doğumdan çekinen, korkan, endişe eden insanların #normaldoğum yapma şanslarını arttırmak için uyguladığımız bir yöntem. Bir diğer faydası da daha çok acil durumlarda sezaryene almamız gerektiği zaman, o #epidural anestezinin yapılmış olması hastanın sezaryene giriş süresini kısaltarak hızlı müdahale sağlıyor.

İkili test Down Sendromu taraması için yaptığımız bir test. Trizomi 13 ve Trizomi 18 diye iki tane daha kromozom hastalığının tanısında bize yardımcı oluyor. Aslında ikili testin başladığı yıllardan önce üçlü testle de bu hastalıkların tanısını koyabiliyorduk. Fakat üçlü testle tanı koyduğumuz zaman hasta olan bebekleri saptamamız 20-21. haftaları buluyordu. Bizlerin daha erken bu hastalıkların nasıl tanısını koyabileceğimizle ilgili bir problemimiz oluyordu. Bunun üzerine yapılan çalışmalarla ikili test bulundu ve uygulanmaya başlandı. Dolayısıyla ikili test sayesinde biz bu hastalıkların tanısını 15-16. haftalar civarında koyabiliyoruz. Dolayısıyla Down Sendromu, Trizomi 13, Trizomi 18 gibi kromozom hastalıklarının bebeklerinde olup olmadığını merak eden varsa da bunlarla ilgili işlemlerde bulunmak isteyen çiftlere önerdiğimiz esas tanı yöntemi artık ikili test ve bu bizim daha erken tanı koymamızı sağlar.

İkili test 11 ve 14. haftalar arasında yapılabiliyor ve böylece riskli olan gebelere kesin tanı yöntemi yaptıktan sonra 15-16. haftalar civarında Down Sendromu, Trizomi 13-18 tanısını koyabilir hale geliyoruz.

 Gebelik şekeri nedir?

Gebelik şekeri, gebelik süresince başlayan ve genelde doğum sonrası düzelen şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı ise vücudunuzun şekeri kullanma becerisinde azalma ile karakterizedir. Gebelik şekeri size ve bebeğinize zarar verebilir.

Gebelik şekeri olursam ileride şeker hastası olacağım anlamına mı gelir?

Gebelik şekeri olan hastalar genellik doğumdan kısa süre sonra düzelirler fakat gebelik şekeri olan hastaların ileri ki yıllarda şeker hastası olma riskleri diğer insanlardan yüksektir.

Gebelik şekeri ne gibi şikayetler yapabilir?

Gebelik şekeri genellikle herhangi bir şikâyete sebep olmaz.

Gebelik şekeri için risk faktörleri nelerdir?

25 yaş üstü gebeler, aile de şeker hastalığı öyküsü, vücut/kitle indeksi 30 ve üzerinde olan kilolu hastalar, önceki gebeliğinde gebelik şekeri geçirenler, 4 kilo üzerinde doğum yapan hastalar, daha önce ölü doğum yapanlar Gebelik şekeri açısından daha yüksek risk taşırlar.

Gebelik şekeri ne gibi problemler yaratabilir?

Yüksek doğum ağırlıklı bebeklere neden olabilir. Erken doğum oranlarında artışa sebep olabildiği gibi bebeğin irileşmesi nedeniyle vaktinden önce doğurtulmaları gerekebilir. Her iki durumda da bebek de akciğer ve solunum problemleri oluşabilir. Yen, doğan bebeklerde hipoglisemi (kan şekeri düşmesi) oluşabilir. Gebelik hipertansiyonu (pre-eklampsi) oluşabilir. Gebelik şekeri olan hastalar ileri yaşlarda artmış şeker hastalığı riskine sahiptirler.

Gebelik şekeri oluşmaması için ne gibi önlemler alabilirim?

Sağlıklı beslenmeye özen göstermek önemlidir. Karbonhidrat ve şekerlerimizi tam tahıllı ürünlerden almaya çalışmak faydalı olacaktır. Fiziksel aktiviteyi arttırmak ve düzenli spor yapmak gebelik şekerinin oluşmasını engelleyebilir. Gebelik öncesinde fazla kilolarımızdan kurtulmak gebelik sırasında şeker hastalığı oluşma riskini azaltacaktır.

Gebelik şekeri oluşursa nasıl tedavi edilir?

Öncelikle diyabet hastalarına özel bir diyet başlanması ve buna katı bir şekilde uyulması gerekmektedir. Fiziksel aktivite artışı gebelere uygun sporların arttırılması şeker kontrolüne faydalıdır. Doktorunuzun gerek gördüğü sıklıkta kan şekeri takipleri yapılması gerekecektir. Bu önlemler ile şeker seviyeleri düzeltilemezse insülin tedavisi başlanması gerekecektir.

Kadın Doğum Uzmanı Arnavutköy
Adres

Yeşilkent, 2011. Sk. No:25, 34515 ESENYURT/İSTANBUL
Esenyurt Reyap Hastanesi
 

Randevu Al

Telefon
0530 873 71 51

Esenyurt Reyap Hastanesi
0850 473 77 77

Sosyal Medya