JİNEKOLOJİ

PREMENSTURAL GERİLİM SENDROMU

Premenstural Gerilim Sendromu hayat kalitenizi etkileyebilen ve sanıldığından daha sık karşılaşılan bir durumdur.

  1. PMS nedir? Genel bakış.

PMS (premenstural sendrom) adet gören kadınlarda, adet kanaması öncesi dönemde tekrarlayan ve adet görülmesini takiben kaybolan şikayetlerden oluşan bir durumdur. Duygu-durum değişimleri, göğüslerde hassasiyet, mide kazınması, yorgunluk, sinirlilik ve depresyon gibi şikayetler görülebilir. Adet gören kadınların %60-70 i yukarıdaki şikayetlerin bir veya birkaçını tecrübe ederler. Bu şikayetler hafifçe fark edilebilir dereceden, şiddetli şikayetlere kadar değişen derecelerde görülebilir.

 

  1. Hastaların yaşayabilecekleri şikayetler nelerdir ?

Hastaların şikayetlerini fiziksel ve duygusal olmak üzere iki ana başlık içerisinde değerlendiriyoruz.

Duygusal şikayetler endişe , gerginlik, depresyon, ağlama atakları, duygu-durum salınmaları, sinirlilik, iştah değişiklikleri, mide kazınması, uykusuzluk, sosyal içe çekilme, konsantrasyon eksikliği ve libido seviyesinde değişimler şeklinde oluşabilmektedir.

Fiziksel şikayetler ise kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, sıvı birikmesine bağlı kilo alımı, karın şişliği, göğüs gerginliği ve hassasiyeti, sivilce de artış, kabızlık, ishal, alkole toleranssızlık şeklinde olabilmektedir.

 

Bazı kadınlar için bu şikayetler hayat kalitesini düşürecek seviyede olabilmektedir. Fakat PMS olan kadınların küçük bir yüzdesi kalite azalmasının ötesinde bir seviyede etkilenirler ve bu dönemler de hayatı idame ettiremeyecek noktada olabilirler. Bu durumda premenstural disforik bozukluk adını vermekteyiz.

 

 

  1. PMS sebepleri nelerdir?

PMS ye neyin sebep olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Hormonal seviyelerin aylık değişimlerinin katkıda bulunduğunu düşünüyoruz çünkü PMS menapoz ve gebelik durumlarında kaybolmakta. Beyindeki seratonin seviyelerinün bu duruma katkıda bulunabileceğini düşünüyoruz. Seratonin duygu-durum , yorgunluk ve iştah üzerine etkili bir madde. Klinik olarak bilinmeyen depresyon durumlarının aylık değişimler ile birlikte PMS şikayetlerini arttırdığını düşünüyoruz.

 

 

  1. Kadınlar Ne zaman bir doktora gözükmeli?

Kadınlar bu değişim ve şikayetlerin hayat kalitelerini olumsuz etkilediğini düşündükleri noktada bir hekimle irtibata geçmeliler.

 

  1. PMS teşhisini nasıl koyuyoruz?

PMS tanısı koyduracak özel bir test yada bulgu bulunmamakta. Şikayetlerin tahmin edilebilir şekilde tekrarlayıcı vasıfta olması tanı için önemli bir nokta. Yine şikayetlerin adet ile birlikte kayboluyor olması önemli. Bazı durumlar PMS ile karışabildiği için bu durumların ayırt edilmeside PMS tanısı için önemlidir. Bu durumlar depresyon , endişe, tiroid hastalıkları ve kronik yorgunluk sendromu gibi durumlardır.

  1. PMS olan kadınların diyetlerinde dikkat etmesi gereken hususlar var mıdır?

Karın şişliği gibi şikayetlerin azaltılabilmesi için daha küçük öğünlerle daha sık beslenmek faydalı olabilmektedir. Tuz ve tuzlu besinlerin azaltılması bu dönemde oluşan sıvı birikmesini azaltabilir. Tam tahıl meyve ve sebze gibi kompleks karbonhidratlardan zengin beslenmek faydalı olabilmekte. Kalsiyumdan zengin besinlerin tüketimi kramp gibi ağrıların azaltılmasına faydalı olabilir. Son olarak da şikayetlerin yoğun olduğu dönemde kafein ve alkol alınımının durdurulması şikayetlerin şiddetini azaltabilir.

 

  1. PMS ile egzersiz arasında bir ilişki var mıdır?

Haftanın çoğu gününü kapsayacak şekilde  30 dk nın altına inmeyen yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi bir aerobic egzersiz yorgunluk ve depresyon hislerinin azalmasına yardımcı olacaktır.

 

  1. Hayat tarzı açısından önerebileceğimiz başka değişiklikler nelerdir ?

Yeterli uyku şikayet dönemlerinde mutlaka gereklidir. Kas gevşetici hareketler, derin nefes egzersizleri baş ağrısı, endişe ve uykusuzluk için iyi olacaktır. Yoga yada masaj bazı kadınlarda başarılı sonuçlar üretmektedir. Daha az olsa da akapunktur ile şikayetlerinin azaldığını ifade eden kadınlar da olmaktadır.

 

  1. PMS tedavisinde neler kullanabilmektedir?

Hastaların şikayetlerinin şiddeti ve tipine göre ağrı kesiciler , doğum kontrol hapları, anti depresanlar hatta idrar söktürücüler gibi pek çok ilaç kullanılabilmektedir.