25-28 hafta

BEBEĞİNİZ BİR KARNIBAHAR KADAR OLDU ?

Artık 25 haftalık gebe olduğunuza göre bebeğinizi bir süre sonra doğurmanız gerekeceği fikri içinize yerleşmiş olmalı. Bu fikir bir miktar korku yaratması son derece normaldir.

25. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir karnıbahar kadar oldu. Yaklaşık olarak 35 cm boyunda ve 680 gram ağırlıkta.

25. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

Gece uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Gebelik stresi, hormonlar, büyüyen karnınız buna sebep olabilir. Sık idrar çıkma ve ilerleyen dönemde idrar kaçırmalarınız olabilir. Ekstra içtiğiniz suyu gündüz vakitlerinde içerseniz sıklaşan idrara çıkma alışkanlığınızın uykunuzu bölmesi ihtimalini azaltmış olursunuz. Kabızlık şikayetiniz devam ediyor olabilir. Yalancı doğum sancıları olmaya devam edecek. Artık yavaş yavaş hemoroidleriniz oluşmaya başlama zamanları malesef geldi. Kabızlık bu durumu hem hızlandıran hemde ciddiyetini arttıran bir durum. Ayrıca karnınız büyüdükçe şiddetlenecek şekilde artık reflüleriniz başlayabilir. Reflü durumunu doktorunuza bildirmeyi unutmayın.

25. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğinizin denge duygusu gelişmeye başladı. Artık yavaş yavaş yukarı ve aşağıyı hissetmeye başlayacak. Daha çok saç ve yağ dokusu oluşturmaya devam ediyor.

BEBEĞİNİZ BİR SÜS LAHANASI KADAR OLDU ?

süs lahanası

Gebeliğin 9 aylık süresi sadece beşik, puset, bez, doktor seçimi değil bir çocugun sorumluluğunu almak içinde hazırlanmanız gereken süredir. Bu konuları ihmal etmemeye özen gösterin.

26. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir süs lahanası kadar oldu. Yaklaşık olarak 35.5 cm boyunda ve 771 gram ağırlığında.

26. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBEYİM ?

26. Haftada 5.5 aylık gebe oldunuz.

26. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

Uyku problemleri, baş ağrıları, unutkanlık, yalancı doğum sancılarına hafif bir ödem eklenebilir. Ödem az olduğu müddetçe normaldir. Ödem fazla ise yada aniden ortaya çıkıyorsa doktorunuza haber veriniz.

26. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğiniz amniyon mayii ile yutkunma ve nefes alma antremanlarını arttırıyor. Yakın bir zamanda gözlerini açabilecek. Kirpikleri oluşuyor.

BEBEĞİNİZ BİR MARUL BÜYÜKLÜĞÜNE ULAŞTI..

Hazırlanın. İkinci 3 aya elveda demek üzeresiniz. 3. ve son 3 ayda isteyerek veya istemeyerek bol bol idrar yapmaya hazırlanın.

27. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir marul büyüklüğüne ulaştı. Yaklaşık olarak 37 cm boyunda ve 860 gram ağırlığında.

27. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

Bacak ağrıları ve kramplar devam ediyor. Kramplar hayat kalitenizi düşürüyorsa doktoruna bilgi veriniz. Kabızlık şikayetiniz devam ediyor olabilir ve buna bağlı olarak değişen şiddetlerde hemoroid geliştirmiş olabilirsiniz. Öksürük, hapşırma gibi nedenlerle idrar kaçırma problemleriniz başlayabilir.

27. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

28. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir patlıcan boyutuna ulaştı. Yaklaşık olarak 38 cm boyunda ve 990 gram ağırlığında.

Bebeğiniz git gide gelişen akciğerleri ile nefes alıp verme antremanları yapıyor. Ölçülebilir beyin aktiviteleri göstermeye başladı.

BEBEĞİNİZ BİR PATLICAN BOYUTUNA ULAŞTI..

Tebrikler.. 3. ve son 3 aya girdiniz. Bu aydan itibaren uyumakta zorluk yaşamaya başlayabilirsiniz. Kitap okuyun, rahatlatıcı müzikler dinleyin ve uyumayı deneyin.

28. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir patlıcan boyutuna ulaştı. Yaklaşık olarak 38 cm boyunda ve 990 gram ağırlığında.

28. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBEYİM ?

Artık 6 aylık gebe oldunuz ve son 3 ayınız kaldı.

28. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

Uykusuzluk probleminiz artarak devam edebilir. Sırt ve bel ağrılarınız için hafif yürüyüşler ve egzersizler iyi gelebilir. Yalancı doğum sancıları, nefes darlığı ve memelerden süt sızması gibi şikayetler devam ediyorlar.

28. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğinizin akciğer gelişimi devam ediyor. Yağ dokusu artışı hızla devam ediyor ve cildi daha pürüzsüz hale geldi.