21-24 HAFTA

BEBEĞİNİZ BİR HİNDİBA KADAR OLDU (HİNDİBA ????!!!!)

21. Haftaya geldiniz. Artık biraz bebek isimleri düşünmek için uygun zaman gibi duruyor.

21. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir hindibanın yeşil kısmı kadar oldu. Yaklaşık olarak 27 cm boyunda ve 360 gram ağırlıkta. Artık bebek hareketlerini git gide daha fazla hissediyorsunuz.

21. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBELİĞİM VAR ?

Şu an 4 ay 3 haftalık gebe oldunuz.

21. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

21. haftada yaşayabileceğiniz bulgular son 3 ayın ana problemlerine de ışık tutuyor olacaklar.

  • Ateş basmaları ve sindirim problemleri. Özellikle baharatlı veya yağlı yemeklerden uzak durmaya çalışmalısınız.
  • Braxton Hicks kasılmaları. Bunlara yalancı doğum ağrıları da diyoruz. Rahminizde düzensiz, pozisyon değişiklikleri ile kaybolan kasılmalar. Bu son derece normal bir durumdur. Korkmayınız.
  • Memeden süt gelmesi. Bu üç ayın sonunda süt bezleriniz tamamen gelişmiş olacak. Bu sebeple bazı annelerde süt sızması son derece normal bir durumdur.
  • Kuru cilt ve ciltte kaşınmalar. Genişleyen karın ve meme deriniz daha da fazla kaşınmaya başlayabilir. Zaten bir dönemdir nemlendirici kremler kullanıyor olmalısınız.
  • Ciltte çatlaklar. Özellikle karın cildi çevresinde çatlaklar oluşabilir.

21. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğiniz sindirim sistemini dış dünyaya hazırlıyor. Mekonyum denilen siyah renkli ilk dışkı oluşmaya başladı. Belki henüz düşünmeye başlamadınız ama torun hazırlıkları aslında başladı bile. Bebeğiniz bir kız ise ömür boyu kullanacağı yumurtaları şimdiden hazır. Bebeğiniz erkek ise testisleri oluştu fakat henüz halen karnında fakat önümüzdeki haftalarda aşağı inecekler.

BEBEĞİNİZ BİR HİNDİSTAN CEVİZİ KADAR OLDU.

coconut

Artık büyüyen bebeğiniz karın içerisinde size ait yerleri istila etmeye başlıyor. Sırt ağrıları artarak devam edebilir.  Hızla büyüyen karnınızda bazı cilt çatlakları oluşabilir.

22. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir hindistan cevizi kadar oldu. Yaklaşık olarak 28 cm boyunda ve 430 gram ağırlığında.

22. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

Karın cildinde çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar hiçbir zaman tamamen geçmeyebilirler.  Fakat renkleri solacak ve küçüleceklerdir. Göbek deliğiniz dışarı doğru bombeleşebilir. Vajinal akıntıda artış yaşanabilir. El ve kollarda şişmeler oluşmaya başlayabilir. Bu şişmeler  az miktarda ve yavaş yavaş olurlar. Birdenbire oluşan şişmeler de ve ya şişme miktarı fazla ise doktorunuza haber veriniz. Sırt ağrıları yaşanmaya devam ediyor olabilir. Fiziksel hareketlilikten sonra nefes darlıkları yaşanabilir.

22. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Gözler ve dudaklar  daha fazla geliştiği için biraz daha fazla doğumdaki haline benzemeye başladı. Günde yaklaşık olarak 12-14 saat uyuyor.

TEBRİKLER BEBEĞİNİZ BİR GREYFURT BÜYÜKLÜĞÜNE ULAŞTI...

greyfurt

Bebeğiniz dış dünyadaki sesleri dinleyerek doğacağı güne hazırlanıyor. Sizde artık yavaş yavaş bebeğiniz için dünyayı hazırlamaya biraz ev düzenine karar vermeye başlamalısınız.

23. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir greyfurt büyüklüğüne ulaştı…

Bebeğiniz bir greyfurt büyüklüğüne ulaştı. Yaklaşık olarak 29 cm boyunda ve 490 gram ağırlığında.

23. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBEYİM ?

Artık 5 aylık gebe oldunuz. Tebrikler..

23. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

Ayaklarda şişmeler yavaş yavaş artıyor. Yalancı doğum sancıları doğum zamanınıza kadar devam edebilir. Sırt ağrıları ve kramplar oluşabilir. Diş eti hassasiyeti ve kanamaları artıyorsa yumuşak bir fırçaya geçmek faydalı olabilir.

23. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğinizin artık oluşmuş küçük meme başları var. Sizin kalp sesinizi ve konuşmalarınızı dinliyor. Köpek havlaması araba kornası gibi yüksek sesleri de duyabilir.

BEBEĞİNİZ KÜÇÜK BİR KAVUN KADAR OLDU...

kavun

Haftalar geçmeye devam ediyor. Siz biraz daha yorgunsunuz ama diğer herkesin heyecanı git gide artıyor. Dayanmaya devam…

24. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz küçük bir kavun büyüklüğüne ulaştı. Yaklaşık olarak 30 cm boyunda ve 590 gram ağırlığında.

24. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

Ayaklarda şişmeler, sırt ağrıları, karın cildinde kaşıntı ve çatlaklar, bacak krampları gibi şikayetleriniz devam ediyor.

24. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğiniz cildi kalınlaşıyor ve üzerinde oluşan kılcal damarlar nedeni ile pembemsi rengini almaya başladı. 24. hafta Şeker yüklemesi testinin yapılacağı haftanız.