17-20 HAFTA

BEBEĞİNİZ BİR NAR BÜYÜKLÜĞÜNE ULAŞTI...

Artık 17 haftalık gebe oldunuz. Sizi kararlar kararlar ve yine kararlar bekliyor. Doğum yöntemlerini araştırmaya başlamaya ne dersiniz. Normal doğum yöntemleri ve teknikleri ile ilgili bilgi toplama zamanı geldi .

17. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir nar büyüklüğüne ulaştı. Yaklaşık 13 cm boyunda ve 170 gram ağırlığında.

17. HAFTA KAÇ AYLIK GEBELİKTİR ?

Artık 4 aylık gebe oldunuz.

17. HAFTA DA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

Artmış vücut sıvılarına bağlı vajinal akıntı, tükrük ve ter fazlalığı yaşayabilirsiniz. Özellikle memelerde ve karın bölgesinde kaşıntı şikayeti oluşabilir. Genişleyen ve gerilen cildiniz bu tip kaşıntılara neden olmakta. Kilo alımında artış yaşayabilirsiniz. Artan iştahınızı dizginlemeye çalışın. Cilt çatlakları oluşmaya başlayabilir. İyi bir nemlendirici krem kullanmaya başlamak için ideal zamandasınız.

17. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğinizin kemikleri eski hallerine göre biraz sertleşmeye başlıyor. Daha kalın bir göbek kordonu oluşmaya başladı. 17. hafta eğer kordosentez yapılması gereken bir durumunuz varsa bunun uygulanacağı zamandır.

BEBEĞİNİZ BİR ENGİNAR BOYUTUNA ULAŞTI...

18. hafta oldunuz. Artık yan yatmayı düşünme zamanınız geldi çünkü bebeğiniz büyük toplar damarlarınıza basabilecek boyuta yaklaşıyor.

BEBEĞİM 18. HAFTADA NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir enginar boyutuna ulaştı. Bebeğiniz yaklaşık olarak 14.5 cm boyunda ve 190 gram ağırlığında.

18. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

El ve ayaklarınızda şişmeler başlayabilir. Ani ve aşırı olmadıkça normaldir. Sırt ve bağ ağrılarınız artarak devam ediyor olabilirler. Dayanmalısınız bir süre sonra ağrıyacak halleri kalmayacak ve bağ ağrılarından kurtulacaksınız. Kramplarınız artarak devam ediyor olabilir. Bol bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin. Şiddetli krampları doktorunuza haber veriniz. Belirginleşen venleriniz artık baya baya varisler olma yolunda ilerlemeye başlamış olabilirler. Uyku kaliteniz azalmaya başlayabilir. Güzel haberlerimizde var. En şanslılarınız (muhtemelen en zayıflarınız) bebek hareketlerini hissetmeye başlamak üzereler.

18. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğiniz artık yutkunuyor, hıçkırıyor, emiyor, esniyor. Her türlü kas hareketini çalışıyor. 18. hafta artık detaylı ultrason yaptırma döneminin başlangıcı. Randevularınızı almayı unutmayın.

BEBEĞİNİZ BİR MANGO BOYUTUNA ULAŞTI...

Artık annelerin tamama yakını bebeklerinin cinsiyetini öğrendi. Fakat her şeyi pembelerle ya da mavilerle donatmak için biraz daha beklemek iyi fikir olabilir.

19. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir mango boyutuna ulaştı. Bebeğiniz yaklaşık 15 cm boyutunda ve 250 gram ağırlığa yaklaştı.

19. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBEYİM ?

Dört buçuk aylık gebe oldunuz.

19. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

Ağrılarınız devam ediyor. Eğer çok şiddetli değilse endişe etmeyiniz. Bacak krampları devam ediyor. Ara ara tansiyon düşmeleri yaşayabilirsiniz. Gece uyurken kalça ağrılarınız sorun çıkartıyorsa dizleriniz arasına bir yastık alarak uyumayı deneyin.

19. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğiniz vernix caseosa denilen cildinin üzerindeki beyaz, yağsı tabakayı geliştiriyor. Ayrıca 5 duyusunu keskinleştirmekle meşgul.

BEBEĞİNİZ BİR MUZ BOYUNA ULAŞTI...

Tebrikler yarı yola ulaştınız. şimdi ikinci yarı başlıyor.

20. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir muz boyutuna ulaştı. Yaklaşık olarak 17 cm boyunda ve 300 gram ağırlığında.

20. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

Son haftalardaki şikayetleriniz devam ediyor. Kramplar , vajinal akıntı, şişlikler ve nefes darlığı.

20 HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğinizin artık çalışan tat tomurcukları var. Her gün epey bir amniyon sıvısını yutuyor.  Artık detaylı ultrasonunuz büyük ihtimalle yapıldı.