13-16 HAFTA

TEBRİKLER.. BEBEĞİNİZ BİR LİMON KADAR OLDU

Bravo.. İlk üç ayı atlattınız. Tek kazancınız daha az uyuyakalmak olmayacak. Gebeliğinizin üç de birini birini tamamladınız.

13. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir limon kadar oldu. Yaklaşık olarak 74 mm boyunda ve 23 gram ağırlığında. Kafası artık vücudu ile aynı oranda değil. Vücut / baş oranı 2 ye bir oldu.

13. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBEYİM ?

13. Hafta itibarı ile artık 3 aylık gebesiniz.

13. HAFTADA NE GİBİ ŞİKAYETLERİ OLABİLİR ?

İlk 3 aydaki şikayetleriniz azalmaya başladı. Şanslı anneler bulantısız sabahlara kavuştular bile. Henüz bu şansı elde edemeyenlerin büyük bir çoğunluğu önümüzdeki dönemde rahatlayacaklar. İkinci trimester en yüksek enerjili olduğunuz dönem olacak. Enerjiniz yavaş yavaş yükseliyor. Artık yürüyüşler ve spor yapmanın zamanı. Cinsel istekte artış bu haftalardan itibaren gözlenebilir.

13. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Temel organ oluşumları tamamlandı. Eski haftalar gibi her hafta yeni bir şeyler oluşmuyor artık. Bebeğinizin parmak izleri bile mevcut. Ses telleri mevcut. Şanslı anneler cinsiyet öğrenmeye devam ediyor. Şansız olanlar için bir kaç hafta daha var.

BEBEĞİNİZ BİR ŞEFTALİ KADAR OLDU...

Çoğu anne için gebeliğin en güzel dönemi başladı. enerjiniz artmaya devam ediyor. İyi eylenceler..

14. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir şeftali boyutuna ulaştı. Yaklaşık olarak 84 mm boyunda ve 43 gram ağırlığında.

14. HAFTADA NE GİBİ ŞİKAYETLERİM OLABİLİR ?

Artık bağ ağrılarınız artmaya başlamış olabilir ve önümüzdeki dönemde biraz daha da artabilir. Rahiminiz büyüdükçe onu asan bağlar daha da zorlanıyorlar. Kol ve bacaklarda kramplar oluşmaya başlayabilir. Enerji seviyeniz iyi durumda fakat iştahınız artmaya başladı. Aşırı yememeye dikkat etmemiz gereken dönemler başlıyor. Saçlarınız daha kalın ve parlak hale gelebilir (gebeliğin nadir faydalarından ..)

14. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğinizin elleri ayakları yoğunca hareket ediyorlar. Artık çalışan böbrek , karaciğer ve dalak mevcut. Şanslı anneler cinsiyet öğrenmeye devam ediyorlar.

BEBEĞİNİZ BİR PORTAKAL BÜYÜKLÜĞÜNE ULAŞTI..

15. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir portakal boyutuna ulaştı. 100 mm civarında bir boyu ve yaklaşık 71 gram bir ağırlığı mevcut. Ölçüler normalleşmeye devam ediyor. Artık bacakları kollarından daha uzun oldu.

15. haftada gebeliğim kaç aylık oldu ?

Artık üç buçuk aylık gebe oldunuz. tebrikler..

15. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

Bu haftada artık burun kanamaları başlayabilir. Burnunuzda artmış kan dolaşımı ve kırılgan damarlar sonucu oluşur. Şiddetli olmadıkça endişe etmenize gerek yok. Cinsel istek artışı oluşabilir. Bu haftalardan itibaren reflü şikayetleri görülmeye başlanabilir. Reflünüzü arttıran yiyecekleri tespit edip uzak durmanızda fayda var. (çikolata, kahve, yağlı yiyecekler gibi). Diş eti ağrısı yada hassasiyetleri oluşmaya başlayabilir. Gerekirse bir dişhekimi ile görüşün. Yoğun hareketlerden sonra nefes darlığı yaşayabilirsiniz.

15. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Artık bebeğinizin tüm eklemleri çalışıyor ve siz hissetmeseniz de içeride bolca hareket ediyor. Artık hastaların kayda değer bir kısmı bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeye başladı. İkili test zamanını kaçıran anneler 16-18 hafta arası 3 lü test yaptırmayı düşünebilirler. Bir sebeple amniyosentez yapılması gerekecek hastaların amniyosentez dönemleri başladı.

BEBEĞİNİZ BİR ARMUT BOYUTUNA ULAŞTI..

Heyecanlı haberlerimiz var. Artık bebeğiniz sesinizi duymaya başladı ve doğumda tanıyacak .

16. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir armut boyutuna ulaştı. Yaklaşık olarak 12 cm boyunda ve 99 gram ağırlığında.

16. HAFTADA NE GİBİ BULGULAR YAŞAYABİLİRİM ?

Sırt ağrılarınız oluşmaya başlayabilir. Hafif egzersizler ve yürüyüşler iyi gelecektir. Rahminizin büyümesi ile kabızlık şikayetinizde artma yaşanabilir. Göğüslerinizde ki büyüme iyice belirginleşmeye başlamış olmalı. Unutkanlık yaşıyorsanız şaşırmayın.Bazı anneler göz kuruluğu ve gözlerde hassasiyetten şikayet edebilirler.

16. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebek sizin sesinizi dinlerken saç, kaş ve kirpik geliştirmeye devam ediyor. Tat alma hücreleri gelişmeye başladı.