9-12 HAFTA

BEBEĞİNİZ BİR KİRAZ KADAR OLDU...

Artık 9 hafta oldunuz. Şikayetleriniz devam ediyor olsa bile biraz resmi şeyler düşünme zamanınız geldi. İş yeriniz ile doğum öncesi izin doğum sonrası izin zamanlarını ayarlama zamanı olabilir. Artık baya baya gebe olduğunuza göre gebelik bütçesi ayarlamaları için uygun zamanlar artık .

9. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir kiraz büyüklüğüne geldi. 23 mm boyunda ve yaklaşık 2 gram ağırlığında.

9. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBEYİM ?

Artık 2 aylık gebe oldunuz . Artık bebeğiniz bir embriyo değil fetus olarak anlandırılıyor. Gebeliğinizin en zor döneminin bitmesine bir ay kaldı.

9. HAFTADA NE GİBİ ŞİKAYETLERİM OLABİLİR ?

Kanda dolaşan HCG seviyeleriniz en yüksek noktaya ulaştı. İlk 3 aylık şikayetlerinizin pek çoğu zirvesini yaşıyor ve bir süre böyle gidecek. Eski şikayetlerinize burun tıkanıklığı ve baş ağrıları eklenmiş olabilir.

9. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Artık annelerin tamama yakını bebek kalp atımlarını duydular. İlk test sonuçlarınız normal olarak çıktı. bebeğiniz artık bir embriyo değil fetus oldu. Ana organlar oluştu fakat gelişecekler.

BEBEĞİNİZ BİR ÇİLEK BOYUTUNA ULAŞMAK ÜZERE....

Artık 10 hafta gebelik oldunuz. Gebelik öncesi kilonuza bağlı olmakla birlikte karnınız da ilk gebe bulguları oluşmaya başlayabilir. daha bol kıyafetler almaya başlamanın zamanı gelmiş olabilir.

10. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir çilek büyüklüğüne gelmek üzere. yaklaşık 30mm boyunda ve yaklaşık 4 gram ağırlığında. Önümüzdeki 3 haftada boyu yaklaşık iki kat artacak.

10. HAFTADA NE GİBİ ŞİKAYETLERİM OLABİLİR ?

Bazı gebelerde önümüzdeki dönemde belirgileşecek olan bağ ağrıları oluşmaya başlar.  Rahimi asan Round ligament in gerilmesine bağlı oluşan ağrılardır ve normaldir. Memelerde büyüme başlayabilir. Vajinal akıntıda bir artış izlenebilir. Vücuttaki venlerde belirginleşmeler başlayabilir.

10. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Artık bebeğinizin çalışan kol ve bacak eklemleri var. Sıçrama şeklinde hareketlerle ilk tekme antremanlarına başladı. Parmak uçları oluşmaya başladı. Bu haftalar down sendromu ve diğer bazı genetik hastalıklar için tarama yaptırıp yaptırmayacağınıza karar vermeniz gereken zamanlar olacak . Kararınıza göre ikili test yada  NİPT test gibi testler yaptırmanız gerekebilir.

BEBEĞİNİZ KÜÇÜK BİR MİSKET LİMON KADAR OLDU....

Bir çok gebede yavaş yavaş ilk 3 ay şikayetleri azalmaya başlayacak. Mevsime göre bir tatil planınız varsa Şu aralar artık planlamaya başlayabilirsiniz.

11. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz artık küçük bir limon büyüklüğünde. 41 mm civarında bir boyu ve 7 gram kadar bir ağırlığı mevcut. Baş vücut oranı biraz garip olsada birbirine eşit ama bu ileride değişecek.

11. HAFTADA KAÇ AYLIK GEBELİĞİM VAR ?

İki buçuk aylık gebe oldunuz . Tebrikler.

11. HAFTADA NE GİBİ ŞİKAYETLERİM OLABİLİR ?

Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Sindirim problemleri ve gaz artışı yaşanabilir. bulantı kusmalar bazı annelerde azalmaya başladı fakat bir çoğunda devam ediyorlar. Gerçekten 3 ayın yorgunluğu üstünüzde. Bazı annelerde kol ve bacaklarda kramplar başlayabilir. bazı annelerde Linea Nigra denilen göbek deliğinden aşağıya doğru ciltde koyu bir çizgi oluşabilir.

11. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Göremesenizde bebeğiniz karnınızda bolca hareket ediyor. Şeffaf olsa da bir derisi oluştu ve önümüzdeki haftalarda daha koyulaşacak. El ve ayakları artık perdeli değil. Tırnak yatakları ve diş kökleri oluşmaya başladı. Önceden verdiğiniz karara göre 11-14 hafta arasında ikili testiniz yapılabilir.

BEBEĞİNİZ BİR ERİK KADAR OLDU...

Geçmiş olsun. İlk 3 ayı bitirmek üzeresiniz. Artık gebeliğinizi daha çok kişiyle paşlamaya başladınız ve önümüzdeki haftalarda işler çok daha kolaylaşacak.

12. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir erik kadar oldu. Yaklaşık olarak 53 mm boyunda ve 14 gram ağırlığında.

12. HAFTADA NE GİBİ ŞİKAYETLERİM OLABİLİR ?

Bulantı kusmalar artık pek çok annede azalmaya başladı. Fakat baş ağrıları artış gösterebilir. Çikolata , aşırı kahve , uzun süre ekrana bakmaktan korunmaya çalışmalısınız. Tansiyonlarda düşmeler olabilir. Bol bol sıvı almayı ihmal etmeyin.

12. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Artık tüm önemli sistemler oluşumunu tamamladı. Bu hafta artık kafatası kapanacak. Bu noktadan itibaren sistemler büyümeye ve olgunlaşmaya başlayacaklar. Bebeğiniz ellerini açıp kapayabilir hale geliyor. Refleksleri oluşmaya başladı. İşte bu haftalar civarı biz doktorlara cinsiyeti ile ilgili soruları sormaya başladığınız haftalar ve malesef cevabımız hayır henüz cinsiyetini göremeyiz. Şanslı anne babalar önümüzdeki bir kaç haftada cinsiyet öğrenecekler fakat genellikle 15. haftadan itibaren daha sağlıklı tahminler yapmak mümkün olacak. 12. haftadan itibaren folik asitinize demirde eklenecek ve gebeliğinizin sonuna kadar devam edilecek.