4-8 HAFTA

Tebrik ederiz ! 4 haftalık gebe olduğunuzu biliyorsanız, bu haberi pek çok kadından önce öğrenmiş oldunuz.(çünkü adetiniz gecikir gecikmez testinizi yaptırdınız)Heyecanlı, ürkmüş, mutlu, endişeli olabilirsiniz fakat büyük ihtimalle vücudunuzu normalden farklı hissetmiyorsunuz. Heyecanlı, ürkmüş, edişeli, mutlu yada gebelik fikrine alışmaya çalışıyor olabilirsiniz fakat şimdilik vücudunuzu her zamankinden farklı hissetmiyorsunuz çünkü erken gebelik değişimlerinin başlaması biraz daha vakit alacaktır. Kesinlikle bu durumu çocuğun babası ile paylaşmalısınız fakat henüz tüm dünyaya duyurma işini biraz ertelemenizde fayda olacaktır. İlk telefonu doktorunuza edin ve ilk prenatal kontrol randevunuzu alın.

4. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

4 haftalık iken bebeğiniz bir haşhaş tohumundan daha küçüktür (genellikle mikroskobik seviyede). Bu aşamada bebeğiniz blastokist olarak tanımlanır, hücrelerden oluşan minnacık bir top, şu aşamada yeni evi olan rahminize yerleşmekle meşguldür ve önümüzdeki 6 haftada oluşacak hayati gelişime hazırlanmaktadır.

4. HAFTADA NE GİBİ ŞİKAYETLERİM OLABİLİR ?

Gebelik testinizin pozitif çıkmasını sağlayan gebelik hormonları 4 haftada oluşacak tipik bulgularında sebebi olacaktır. 4. Haftada herhangi bir bulgunuz olamasa bile hormonların hızlı yükselmesi nedeniyle yakın zamanda bazı bulgularınız oluşacak. Sıkı tutunun. Aşağıda bazı tipik 4 hafta sonrası bulgulardan bir derleme yapalım:

 • şişkinlik. Bunun için progesteron hormonuna teşekkür etmelisiniz. Kendinizi şiş hissedebilirsiniz. Biraz daha rahat kıyafetler faydalı olabilir.
 • Hafif veya orta derece kramplar. Ağrı ve kramplar sizi endişelendirebilir fakat sağlıklı gebelikleri yerleşme bulgusu da olabilir. Hafif orta ağrılardan ve kramplardan endişe etmeyin fakat şikayetleriniz şiddetli olursa mutlaka doktorunuza haber veriniz. Bazı durumların elenmesi için muayene olmanızı isteyebilir.
 • Hafif lekelenme şeklinde kanamalar. Yine rahime yerleşim nedeniyle  4 hafta civarında hafif lekelenmeleriniz olabilir. Endişelenmeyin. Fakat kanama miktarınız lekelenmeden fazla ise yada sizi endişelendiriyor ise doktorunuzla iletişime geçiniz.
 • Duygu durum değişimleri. Hayal görmüyorsunuz. Yükselen hormonların etkisi ile duygularınız ve bunların değişim hızı biraz kontrolünüz dışına çıkıyor. (stress ve pek çok düşüncenin bir arada olmasıda bu duruma katkı sağlıyor). Duygu durum değişimleri en dramatik hallerini genelde ilk 12 haftada gösterirler. Bu noktadan sonra hormonlar göreceli olarak sabitleşeceği için televizyon karşısında ağlama oranınızda gözle görülür bir azalma yaşanacaktır.
 • Bulantı-kusma, iştah ve mide problemleri. Gebeler yaklaşık %50-90 arası bir oranda bu problemleri yaşarlar. Bulantı-kusma sık görülür. Kokulara karşı hassasiyetiniz çok normal ve bu dönemde sizi rahatsız eden kokulardan uzaklaşmak en iyi çözümdür. En şiddetli formuna 9 hafta civarında ulaşıp yavaş yavaş azalması beklenir. Genellikle ikinci 3 aydan itibaren tamamen kaybolurlar.
 • Yorgunluk. İlk haftaların en yaygın şikayetlerinden biridir. Kendinizi tükenmiş ve sürekli uyuklarken görürseniz şaşırmayınız çünkü tamamen normal biri durum olup bunun içinde progesteron hormonuna teşekkür etmelisiniz.
 • Meme hassasiyeti. Yükselen hormonlarınız ile birlikte memelerde hassasiyet ve dolgunluk hissetmeniz son derece normaldir.

4. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

4 haftalık gebelikten itibaren oluşan hücre topu ilerideki bebeğinizi ve plasentayı oluşturmak üzere ikiye ayrılıyor. Bebekte nöral tüp(omuriliğin yapı taşı) oluşumu, beyin ve omurga oluşumu gerçekleşmek üzere. Amniyotik kese ve sıvı oluşumu başladı. 4 haftadan itibaren gözükecek ilk görüntü küçücük bir gebelik kesesi olacaktır. Bebeğinizin kalp atımlarını 8 hafta civarında görebileceğiz. Sabırlı olun ve inanın ki vakit geçecek ve sekiz hafta olacaksınız. Sağlıklı beslenmeye çalışın, 400 mcg folik asitinizi almayı unutmayın ve eğer mümkünse rahatlamaya çalışın. Başarmak zorunda değilsiniz sadece deneyin.

BEBEĞİNİZ ELMA ÇEKİRDEĞİ KADAR OLDU ....

Anneler klübüne hoşgeldiniz. 5. hafta annelerin gebe olduklarını öğrenmeleri için popüler bir haftadır. Muhtemelen adetinizin gecikdiğini farkettiniz ve bir test yaptırmaya karar verdiniz. Ayrıca 5. haftada gebelik bulguları genellikle ortaya çıkmaya başladı. Yorgunluk , şişkinlik, meme hassasiyeti gibi. Gebeler klübü henüz çok da eğlenceli değil ama dayanmalısınız. Bir müddet sonra üye olduğunuza pişman olmayacaksınız.

5. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

5. Haftada bebeğiniz bir elma çekirdeği büyüklüğüne erişti. Yaklaşık olarak 3 mm civarında bir boyu var ve daha da büyüyecek. Hatta önümüzdeki hafta büyük ihtimalle iki kat büyümüş olacak.

5. HAFTA GEBELİK KAÇ AYLIKTIR ?

Şu an 1 aylık gebesiniz. Daha adetiniz bir hafta gecikti ve 1 aydan başladınız. Sizcede bu iyi bir haber değil mi? 1 aylık gebesiniz çünkü biz doktorlar gebeliği son adet tarihinizden itibaren hesaplıyoruz ve zaten birinci aydan başlıyorsunuz. Kaldı sekiz ay.

5. HAFTADA NE GİBİ ŞİKAYETLERİM OLABİLİR ?

Artık gebelik bulgularının pek çoğu oluşmaya başladı. bir önceki haftadaki şikayetlere sık idrar çıkma eklenmiş olabilir. Çoğu anne gebelikte en zor dönemin ilk 3 ay olduğunu söyler. 5. haftada bazı annelerde hala belirtiler ve şikayetler oluşmamış olabilir. Bazı annelerde ise bunlar aralıklı şekilde oluşabilir. Her ikiside normaldir ve endişe etmemelisiniz.

 • Bu dönem bulantı kusmaların şikayetler listesinde yükseldiği dönemlerdir. yataktan aç kalkmamaya çalışın. Baş ucunuz da bulunacak bir galeta bulantıyı azaltmasa da kusmanızı engelleyebilir. Sizi rahatsız eden kokulardan kaçınmaya özen gösterin. Bulantı kusma şikayeti hayat kalitenizi çok etkiliyorsa doktorunuzdan yardım isteyiniz.
 • Yorgunluk ve uykuya meyil sizi her an ziyaret edebilir. İşte evde uyuya kalmanız sizi şaşırtmasın. Sık sık beslenmeye çalışın ve yeterli uykuyu almaya özen gösterin.
 • Gebelik boyunca artarak devam edecek olan sık idrara gitme durumu 5. hafta civarı başlayabilir. Bu kesinlikle normal bir durumdur
 • Ağrı ve kramplar olmaya devam eedecektir. Embriyonun rahime yerleşmesi ve rahim büyümesi bulgusu olabilir. Ağrı şikayetiniz çok olursa doktorunuza danışınız.

5. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğiniz henüz görüntüsü andırmasa da major organlarını oluşturmaya başladı. Kalp, mide ,karaciğer, böbrek gibi organlar gelişirken dolaşım, sinir ve sindirim sistemleri oluşmaya başladı.

BEBEĞİNİZ BİR BEZELYE KADAR OLMAK ÜZERE ..

Gebelik fikrine alışabildiniz mi? Gebelik şikayetleriniz üstüne şu anki belirsizlikler ve korkularda eklenince kendinizi zavallı hissetmeniz normal. Ama merak etmeyin hepsi geçecek.

6. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz biz bezelye boyutuna ulaşmak üzere ve yaklaşık 6 mm civarında bir boyu var. Haftaya büyük ihtimalle tekrar iki katına çıkmış olacak.

6. HAFTADA NE GİBİ ŞİKAYETLERİM OLABİLİR ?

Geçen haftada ki şikayetlerinize artık sindirim zorluğu, kabızlık , yemeklerden sonra hissedilen rahatsızlık hissi eklenmiş olabilir. Bazı anneler de halen gebelik şikayetleri başlamamış olabilir. Bu durumda normaldir.

6. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğinizin ana sistemleri oluşmaya devam ediyor. Git gide daha karmaşık bir dolaşım sistemi oluşmakta. El ve ayak taslakları oluşmaya başlıyor.  Bu hafta da bazen doktorunuz trans-vajinal ultrason ile bir bebek nadiren de kalp atımı farkedebilir. Fakat henüz bunlar gözlenmese bile  korkmak için çok erken.

BEBEĞİNİZ BİR YABAN MERSİNİ KADAR OLDU...

Gebelik fikrine alışmaya başladınız. Kendinizi halen iyi hissetmiyorsunuz fakat karnınız büyüdüğünde nasıl olacağını merak etmeye başladınız.

7. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir yaban mersini kadar oldu. Yaklaşık olarak 12mm lik bir boyu var ve geçen haftaya göre 2 kat büyüdü.

7. HAFTADA GEBELİĞİM KAÇ AYLIK ?

Gebeliğiniz şu anda bir buçuk aylık oldu. Tebrikler…

7. HAFTADA NE GİBİ ŞİKAYETLERİM OLABİLİR ?

Bulantı ve kusmalar artık iyice şiddetlenmiş olabilir. Kendinizi eskiden sevdiğiniz ve lezzetli olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri düşününce bile kötüleşirken bulabilirsiniz. Normalde tüketmediğiniz yiyecekleri canınız çekebilir. Ağrılarınız muhtemelen devam ediyor. Dışarıdan belli olmasada rahminiz iki katı büyüklüğe çıktı ve kan dolaşımı hızlandı. Bazı anneler de sivilce artışı görülmeye başlayabilir. Yine artmış tükrük salgısı oluşması normaldir.

7. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğiniz her dakika 100 yeni beyin hücresi oluşturuyor. Sinir sistemi ile beraber daha komplike bir kalp oluşumu devam ediyor. Kalıcı iki böbrek oluşmaya başladı. Kol ve bacak eklemleri oluşmaya başladı. Çoğu gebede bu haftada trans-vajinal ultrason ile kalp atımı görülmeye başlandı ve doktorunuz muhtemelen gebelik rutinleri olan kan ve idrar testlerinizi istedi.

BEBEĞİNİZ BİR AHUDUDU KADAR OLDU..

Artık ilk doktor vizitinizin üzerinde baya vakit geçti. Büyük ihtimalle kalp atımlarını duydunuz. Kan ve idrar testlerinizi verdiniz. Gerçekten de gebe olduğunuz hissi nihayet oluşmaya başladı.

8. HAFTADA BEBEĞİM NE BÜYÜKLÜKTE ?

Bebeğiniz bir ahudu kadar oldu. Boyu 16 mm civarında ve ağırlığı yaklaşık olarak 1.2 gram civarında

8. HAFTADA NE GİBİ ŞİKAYETLERİM OLABİLİR ?

Geçen haftalardaki şikayetleriniz değişen şiddetlerle olmaya devam ediyor. Garip rüyalar ve huzursuz uykularınız olabilir. Muhtemelen çok fazla şey düşündüğünüz için. Artık iyice belirginleşmiş bir kabızlık şikayetiniz olabilir. Kokularda rahatsız olma dereceniz gitgide artıyor.

8. HAFTADA BEBEĞİMDE NELER OLACAK ?

Bebeğiniz de henüz perdelide olsa el ve ayak parmakları oluşmaya başladı. Önceden mevcut olan kuyruk artık kayboldu. Büyük ihtimalle bebeğinizin kalp seslerini duydunuz . Hatta ultrason sırasında hareket bile etmiş olabilir. Kan ve idrar sonuçlarınız çıktı. Muhtemelen ilk ayın yorucu doktor vizitleri bir son bulmak üzere ve normal aylık kontrol dönemleriniz başlıyor.